Psí pamlsky nakupujte s rozmyslem

            Když jde o naše domácí mazlíčky, jsme ochotní utratit mnoho peněz. Ale ne všechno, co prodejci nabízejí, je bez chybičky a kvalitní. Chlupaté spotřebitele chrání příslušná legislativa, ale trochu se zajímat, z čeho jsou vyráběna psí krmiva potažmo pamlsky, není vůbec od věci.
            Psí pochoutky jsou primárně určeny jako odměna, tzn. výrobci se snaží, aby chutnaly co nejlépe. Někdy i na úkor kvality. Pro srovnání – máte slíbenou housku se salámem, ovšem ta navoněná nekvalitní a nezdravá z nejmenovaného fast foodu Vám bude samozřejmě chutnat mnohem lépe. To platí u lidí i u psích mazlíčků.
shihtzu s hračkou.jpg
            Kategorie pamlsků pro psy se klidně dají rozdělit do tří  úrovní podobně jako u psích granulí na ekonomickou, prémiovou a super prémiovou kvalitu. Ovšem na rozdíl od krmiva tak pochoutky výrobci neoznačují. Je tedy třeba zajímat se mnohem více, co obsahují. Orientovat se lze samozřejmě i podle ceny.
            Ty úplně nejlevnější (většinou je prodávají velké supermarkety jako doplňkové zboží) je lépe vůbec nekupovat. Obsahují naprosto nekvalitní suroviny, „zbytkové pochutiny“, umělá barviva a dochucovadla, které mohou citlivějších bříškům dokonce i způsobit trávící potíže. V této kategorii lze bez obav doporučit snad jen zvířecí piškoty. Ty sice nejsou nijak zdravé, ale alespoň nemohou uškodit. Samozřejmě kromě obezity pokud se to s nimi přehání.
            Střední třídu je možno s trochou Vaší kontroly v klidu doporučit. Jen je třeba hlídat si složení, aby pochoutka obsahovala alespoň určité procento masných proteinů, ne moc „zbytečných“ tuků různého původu a dalších kontroverzních přísad.
            Super prémiové pamlsky se často vyrábějí ze 100% masa a to v sušených formách různé tvrdosti s obsahem dalších přínosných látek, jako jsou vitamíny, kalcium a třeba i některé bylinky nebo oleje. Pokud jimi své miláčky nebudete „přecpávat“, zahrnete je do denní krmné dávky a budete je používat jako odměnu ať už při výcviku, procházce nebo doma, nejen že jim zpestříte jídelníček, ale upevníte i Váš vztah.
            Superpečliví páníčci, kteří chtějí vědět přesně, co pejskům dávají, si mohou vyrábět pamlsky doma. Není na tom nic složitého.
psí tyčinky.jpg
 
Tady jeden ověřený a zdravý recept na psí sušenky za všechny.
 
            Kupte kvalitní mleté maso, nebo si ho umelte přímo doma. Může být jakékoli kromě vepřového, které je hůře stravitelné a obsahuje nadměrné množství tuku. Rozemelte zhruba tak stejné množství či trochu méně ovesných vloček. Můžete dochutit lněným semínkem, které je zdravé pro psí zažívací trakt a trochou nastrouhané mrkve pro barvu. Přidejte vejce, smíchejte, rozprostřete na pečící papír a upečte v troubě do zlatova. Ještě teplé susešnky nakrájejte na drobné kousky. Přebytky můžete klidně uchovat v mrazáku.