Historie a původ internetu

Internet používáme ve 21. století jako každodenní nástroj pro komunikaci a získávání informací. Jak ale tato světová síť, bez níž se už dnes nedokážeme obejít, vůbec vznikla?
Za prvního proroka internetu lze považovat už světoznámého vynálezce Nikola Teslu. Ačkoliv se o vznik sítě přímo nezasloužil, řada jeho vynálezů připravila cestu pro další vědce a vývojáře a on sám předpověděl existenci technologie, která umožní lidem vizuálně komunikovat na dálku. Podobný názor vyjádřili po něm například belgický podnikatel Paul Otlet, který si představoval obrazovku zvanou Mundaneum, z níž si budou všichni lidé na celém světě z pohodlí domova moci číst stejný text, nebo americký vědec Vannevar Bush, jehož imaginární zařízení Memex mělo sloužit pro uložení knih a jako forma komunikace.
wifi přístup
V roce 1969 poprvé vznikl ARPANET, první fungující prototyp internetového připojení. Projekt financovala vláda Spojených států a jeho úspěch spočíval v tom, že umožnil několika počítačům vzájemnou komunikaci na jedné síti.
Za rok zrodu moderního internetu se považuje rok 1983, kdy vědci Vint Cerf a Bob Kahn spojili více jednotlivých ARPANETů dohromady a tak vytvořili jakousi „síť sítí“, která fungovala na stejném principu jako dnes. Proto jsou považováni za opravdové otce a zakladatele internetu.
programové kódy
Počátkem 90. let pak vznikla World Wide Web, neboli „rozhlehlá světová síť“. Jejím tvůrcem byl vědec a podnikatel Tim Berners-Lee. Vlivem World Wide Webu (neboli WWW, jak stále můžeme číst v doménách webových stránek) se internet zpopularizoval a postupně celosvětově rozšířil. Od té doby neustále roste šířka pokrytí i rychlost webového připojení ve většině zemí světa. Od roku 1997, kdy byla vytvořena moderní technologie Wi-Fi, vzrostla rychlost internetu 5,000x a vlivem neustálého vývoje nových technologií lze očekávat, že podobný nárůst bude pokračovat.