Postup při zazimování bazénu – co použít a jak na to

Zazimování bazénu – co použít a jak na to, abychom jej mohli na jaře opět začít využívat?
Úklid nádrže– úplně první, co musíte provést před zazimováním bazénu, je důkladná očista stěn a dna nádrže. Provádí se kartáčem s teleskopickým nástavcem a bazénovým vysavačem. Dále je třeba propláchnout vodou pískovou filtraci. K čištění používejte speciální prostředky k tomu určené.

kachnička

Vypouštění vody– fóliové, tzv. bazény s linerem, by se měly zbavit zhruba 60 procent vody, zbývající tekutina by měla zajistit v průběhu zimy dostačující tlak, který udrží fólii standardně vypnutou. Ostatní typy bazénů, tedy plastové, nebo betonové obložené keramickými či kamennými obklady je vhodnější před zimou zbavit vody úplně. Tam, kde je instalováno stabilní filtrační zařízení, je nutné upustit vodu tak, aby nepřesáhla úroveň alespoň 20 cm pod nejníže položenými tryskami nebo protiproudem.

Zazimovací roztok– pokud zůstane v nádrži voda, musí být ošetřena zazimovacím roztokem aniontových minerálních solí, které působí jako konzervant. Aktivní činidlo se rozpouští ve vodě postupně a brání rozmnožování nežádoucích řas a mikroorganismů. Na počátku koupací sezóny pak stačí pouze doplnit tekutinu na původní úroveň a není nutné tu původní vypouštět.

Zakrytí – doporučuje se bazén přes zimu zakrýt alespoň krycí plachtou a otvor zabezpečit tak, aby nedošlo k úrazu při pádu do nádrže. Pokud necháváte nádrž odkrytou, je třeba průběžně kontrolovat vodní náplň, zvláště po vydatných deštích a sněžení. Jestliže množství vody přesáhne doporučovanou hodnotu, musíte ji znovu odpustit. Nepoužívejte lamelové krycí plachty, které může poškodit vzniklá ledová krusta. Odmontujte rovněž elektrické navijáky plachet a rolet. Vhodným řešením zakrývání bazénů je univerzální krycí plachta, kterou lze využít i v průběhu koupací sezóny.

dítě

Technologické zázemí– to musí být bezpodmínečně uschováno v suchu a v teple, včetně hadic a ventilů. V potrubí nesmí být přes zimu žádná tekutina.
Teplota vzduchu– pokud teplota vzduchu častěji klesá pod – 15 stupňů Celsia, raději mějte čerpadlo s elektromotorem odpojené v suchu a v teple a zároveň se přesvědčte, zda je vypnutý hlavní vypínač.