Rodiče by se rozhodně neměli snažit usnadňovat dětem život. Dnešní mladí lidé často zůstávají žít u rodičů déle, než je nutné. Zažil se pro to také termín mama hotel. Je to levné. Mladí lidé dají rodičům symbolických pár stovek často ani to ne a zůstávají jim všechny peníze. Kdyby si ty peníze šetřili na vlastní bydlení, proč ne.
Ale ve skutečnosti peníze utrácení za nesmysly a zbytečnosti. Což je určitě chyba. Dnešní mladí lidé si potrpí na značkové věci, prvotřídní potraviny, dovolené v atraktivních destinacích, ale nejsou schopni našetřit si na důležité věci jako je například vlastní bydlení.
Budování hmotných statků jako by se mladých lidí netýkalo. Snad je to dáno i netrpělivostí dnešních mladých lidí, kteří chtějí vidět hned své investice. Investice do dovolené je zjevná v řádu několika týdnů, investice do stavebního spoření se projeví až po letech.
Je to především na rodičích
Určitě to není dobře. Mladí lidé jsou dnes v podstatě nedospělé osobnosti. Kde je viník? Samozřejmě je oblíbené heslo všech dob. Na vině je doba a společnost. Ale v prvé řadě za to mohou i rodiče a skutečnost, že své děti spíše rozmazlují, než připravují do skutečného života. Je třeba je vychovávat již v dětském věku k zodpovědnosti. A je třeba, aby v dospělosti nepodporovali rodiče své již dospělé děti v tom, aby setrvávali i nadále u rodičů. Čím dříve se dítě osamostatní, tím lépe pro něj.
Rozhodně nikomu neprospěje, když mu rodiče pomáhají i v dospělosti. Pro matky je to samozřejmě složité, říká se, že trpí syndromem prázdného hnízda, ale toto musí přijmout. Pokud už chtějí mermomocí pomoci, mohou mladým lidem pomoci s výpůjčkou peněz, aby si nemuseli brát až příliš vysokou hypotéku. Rozhodně není vhodné peníze za každou cenu darovat. Mladí lidé by měli akceptovat, že rodiče nejsou povinni investovat do jejich bydlení.
Zajímavý článek najdete také zde: