Jaké zvířátko pořídit dětem?

Když se na vás vaše dítě podívá smutnýma prosebnýma očima a řekne „mamí, koupíš mi pejska?“, tak se vám mohou hlavou honit různé odpovědi. Předtím, než striktně řeknete ne, nebo naopak vyslovíte souhlas a běžíte nějakého chlupáče sehnat, zkuste chvíli přemýšlet. Je pejsek opravdu vhodný? Zvládneme jej při svém způsobu života? Kolik času je potřeba mu věnovat a kolik opravdu máme? Hodí se pes do bytu, nebo by měl být spíše na zahradě? Kolik nás bude stát a v neposlední řadě, není někdo z rodiny alergický???
Tyto a možná i další otázky se vám mohou vybavit až poté, co svému dítěti uděláte obrovskou radost, sobě však můžete naložit notnou dávku starostí.
křeček v kleci
První mazlíček
Když je dítě schopné formulovat toto přání, mělo by si i uvědomit, že pořízení zvířátka je nejen zábava, ale i práce. Obvykle slibuje, že se o něj bude starat samo, ne vše však malé dítě zvládne a představy jsou mnohdy jiné.
Když si mermomocí přeje pejska, zkuste přistoupit na kompromis a pořídit zprvu něco méně náročného. Křeček, morče nebo jiný hlodavec nevyžadují, abychom je několikrát denně venčili, a nezničí nám vybavení domácnosti mrknutím oka. Jeho pořízení a náklady na chov také nejsou vysoké. Se zvířátkem si dítě může také hrát a užije s ním i spoustu legrace. Rybičky jsou v tomto případě nenáročné, zvládnou je i malé děti, s čištěním akvária můžou vypomoci rodiče.
Králíkje milé zvířátko, které děti milují, rády se s ním mazlí a také jej můžou vzít ven na zahradu. U králíka však hrozí nebezpečí ničení věcí, zejména v elektrických kabelech se rádi vyžívají, proto je potřeba prostor, kde se pohybuje dostatečně zabezpečit.
želva zelenavá
Želvičky, hadi a šneci –kdo má rád tyto potvůrky, měl by vědět, že želvy vyžadují celkem dost pozornosti ohledně naší péče, je potřeba dostatečně velké a vybavené terárium, UV lampa a správná strava. Hada si pořizujte pouze tehdy, kdy i rodič zvládne zastoupit dítě v občasné péči o tohoto plaza. Vyžaduje také speciální podmínky, stravu i bezpečné terárium. Hodí se spíše pro zkušeného chovatele.
Nenáročný je však třeba Africký šnek, který se stále častěji stává domácím mazlíčkem.
štěňata ve škopku
Kočky a psi– i když jsou nejčastějšími společníky v rodinách právě kočky a psi, bývají s nimi největší problémy, a proto se mnohdy po krátkém čase ocitají v útulcích. Péče o tato zvířata vyžaduje naši každodenní pozornost a čas. S ohledem na náročnost péče zvládne kočka pobyt o samotě lépe než pes. Nezapomínejme však také na čas, který trávíme třeba o prázdninách a na dovolené, ne vždy můžeme zvíře vzít s sebou nebo máme někoho, kdo se nám o něj postará.