Vídeňská architektura

Vídeň je oblíbenou turistickou destinací, jak v letní sezóně, tak i v zimě, kdy se mračna lidí sjíždí navštívit vánoční trhy. Sjíždí se sem nakoupit oblečení, zajít na skvělé jídlo, svést se koňským povozem, ale především shlédnout zdejší památky a významné stavby. Pokud se i vy chystáte navštívit památky tohoto jedinečného města, neměli byste jistě vynechat tato místa:
vídeň večer
1)      Schönbrunn
Barokní usedlost Schönbrunn se nachází trochu bokem Vídně. Dříve byla v letních měsících obývána Marií Terezií a také Františkem Josefem prvním. Mimo samotný zámek se také Schönbrunn pyšní obrovským areálem parku, ve kterém mimo jiné nalezneme i zoo a botanické skleníky.
2)      Radnice
Novogotická radnice postavená  Friedrichem Von Schmidt je postavena s velkým důrazem na detail. V zimních měsících vedle ní nalezneme známé vánoční trhy a brusliště.
3)      Hofburg
Bývalé habsburské sídlo se pyšní směsí mnoha uměleckých slohů. V současnosti je obývána prezidentem Rakouska. Nachází se v ní klenotnice a také slavná španělská Jezdecká škola. Rovněž zde můžeme naleznout muzeum umění s díly od Picassa, Dürera nebo Rubense.
4)      Parlament
Stavba postavená po vzoru řecké antiky se nachází v blízkosti radnice i Hofburgu. Před budovou tryská fontána s Pallas Athénou.
5)      Karlskirche
Kostel zasvěcený italskému světci Karlu Boromějskému, je největší barokní kostel na sever od Alp. Slohově zde pouze nesedí dva sloupy v římsko- orientálním stylu a řecký portál.
6)      Belvedere
Zámek Belvedere nalezneme za centrem Vídně. Je to největší palácový komplex, jaký Vídeň má a za svou krásu vděčí Evženovi Savojskému. Rozsáhlá zahrada doprovází rovněž i tento zámek navržená autorem Versailles. V areálu se nachází také Alpská zahrada představující návštěvníkům 4000 druhů alpských rostlin.
palác vídeň
7)      Hundertwasser haus
Tento architektonický skvost se vzhledově vymyká všem stavbám ve Vídni. Svými netypickými zaoblenými tvary a bujným porostem odkazuje na osobitý postoj Friedricha Hunderwassera . Původně byl tento dům cílem pro sociálně slabší vrátí, nyní je turistickou atrakcí pro širokou veřejnost.