Pravítka mají všestranné využití

Pravítka jsou základní měřidla, které využijeme velmi všestranně. Zajímavostí jsou sinusová pravítka, protože díky nim změříme hezky třeba kuželovitost.

Pravítka mají všestranné využití

Základní měřítko

Měření je opravdu důležité, protože díky němu můžeme vyrábět všemožné součástky. Prví použití pravítka bývá většinou u dětí ve škol, kdy se hezky naučí základní práci s ním. Tento typ pravítek je většinou z plastu a mají přesnost na milimetr, takže pro rýsování postačí. Ovšem takové pravítko není vhodné třeba pro truhláře, který potřebuje odolnější produkt a také větší. Takové pravítka do dílny bývají zároveň úhelníkem, protože takto při rýsování třeba na dřevo budeme mít hezky pravidelný úhel.

dřevěné pravítko

Vyplatí se koupit kovové, protože když přiložíme plast k něčemu teplému, tak se nám snadno rozteče, takže už nebude přesné. Takové kovové pravítko nám skutečně vydrží, takže pokud jej třeba omylem neohneme, tak bude sloužit v dílně opravdu dlouho bez problémů. S kombinací třeba kružítka si můžeme všechno hezky nakreslit a potom vyřezat. Pokud budeme dobře měřit a řezat, tak skutečně dosáhneme dobrého výsledku.

Sinusové pravítko

Tento typ pravítka je opravdu hodně odlišný od toho klasického, což poznáme již podle vzhledu. Jedná se totiž o základnu se dvěma válečky, které nám umožňují naklánění. Můžeme proto s jeho pomocí nastavit třeba úhel k základní rovině a podobně. Pravítko má různé rozměry, kdy hraje roli délka mezi středy dvěma válečkami. S pomocí výpočtů můžeme hezky vypočítat potřebný úhel, takže s ním musíme umět zacházet, ale skutečně nám takové pravítko může pomoci.

matematické vzorce

Na internetu můžeme najít podrobné vysvětlení a příklady, ze kterých můžeme celý princip skutečně pochopit a potom to pro nás bude skvělý pomocník. Na tomto měřidle se nám skutečně nemá co pokazit, takže stačí zakoupit kvalitní sinusové pravítko I-nastroje, protože to se rozhodně v dílně neztratí a můžeme jej kdykoliv použít. Mezi hlavní vlastnosti se řadí rozhodně přesnost. Na výběr je hned několik produktů, které má určité rozměry a také může mít hroty.